Top

Petabajtowe dyski w przeciągu 5 lat

February 23, 2006

No cóż, w prawdzie nie mamy jeszcze nawet terabajtowych dysków, ale naukowcy już zakładają, że w przeciągu kilku lat na rynku pojawia się niewielkich rozmiarów dyski, które będą miały pojemność tysięcy terabajtów.

storage_p.jpg

Dla przypomnienia lub zaznajomienia, jeden terabajt to 1024 gigabajty, czyli jeden petabajt to szybko licząc ponad milion gigabajtów. Kto oparłby się takiej ilości informacji zgromadzonej w jednym miejscu?

Wszystko polega na kontroli elektronów wędrujących po orbitach w materiałach używanych do produkcji nośników. Według Michaela Thomasa, wynalazcy i konstruktora, jedyną metodą na zwiększenie pojemności urządzeń jest zapanowanie nad materiałami na poziomie atomów. Jego badania przyniosły sukces, udało mu się zmusić elektrony do kręcenia siew przeciwnym kierunku niż w dotychczasowych metodach składowania danych. Według jego przewidywań, kontrola nad spinem elektronów może przynieść w przeciągu kilku lat przełom laboratoryjny, a w przeciągu pięciu, gotowe urządzenie o niespotykanych wręcz pojemnościach.

Komentarze

Comments are closed.

Bottom